O nas

Kim jesteście?

Marysia, Maja i Hania.

Trzy śpiewające dziewczyny, czyli Tercet MADAM

Jak zaczęła się wasza przygoda z piosenką?

Początkowo uczyłyśmy się śpiewać indywidualnie.
Każda z nas uczęszczała osobno na zajęcia wokalne.

Po kilku latach nauki w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach, w Studiu Piosenki SAMI, prowadzonym przez panią Samuelę Modzelewską, zrodził się pomysł, aby połączyć nasze głosy i stworzyć zespół wokalny.

Kto wymyślił tercet?

Pomysłodawcą tercetu jest pan Przemysław Sękowski,
nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach.

To pan Przemek wymyślił nazwę „Tercet MADAM” i od początku prowadzi nasz zespół.

Czy różni się wasze śpiewanie zespołowe, od śpiewu solowego?

W zespole śpiewamy „na głosy”. Każda z nas śpiewa inne dźwięki, które ze sobą współbrzmią, układają się w całość. Śpiewamy w harmonii. Dzięki temu wykonywane przez nas utwory brzmią zupełnie inaczej, niż śpiewane przez jednego wykonawcę lub nawet kilku, ale śpiewających razem te same dźwięki.

Czy śpiewanie w zespole, jest łatwiejsze, niż solowe?

Nie. Jest o wiele trudniejsze. Każda z nas śpiewając swoje dźwięki słyszy inne dźwięki pozostałych dziewczyn. Trzeba bardzo uważać, żeby nie pomylić swojej melodii. Bardzo ważna jest też synchronizacja. Żadna z nas nie może opóźniać lub przyspieszać, ponieważ od razu byłoby słychać, że śpiewamy nierówno.

Jak długo trwa przygotowanie jednego utworu, jednej piosenki?

To zależy od wielu czynników. Praca nad utworem składa się z kilku etapów. Pierwszy jest chyba najtrudniejszy. Trzeba podzielić tekst i ułożyć głosy dla każdej z nas. Tym zajmuje się pan Przemek, ale my też próbujemy swoich sił i proponujemy swoje dźwięki. W ten sposób powstaje wokalna aranżacja do poszczególnych zwrotek i refrenów piosenki.

Następnie zaczynamy ćwiczyć, śpiewając razem kolejne fragmenty. Jeśli trzeba, to nanosimy zmiany, korygujemy podział tekstu, czasem układ harmonii.

Gdy wszystko jest już ostatecznie ułożone, wielokrotnie ćwiczymy wykonanie utworu. Na tym etapie cennych rad na temat interpretacji udziela nam również pani Samuela.

Jak często odbywają się próby waszego zespołu?

Spotykamy się raz w tygodniu, ale gdy przygotowujemy się do występów lub konkursów, to bywa, że próby odbywają się częściej.

Ile piosenek macie w swoim repertuarze?

W repertuarze mamy już kilkanaście utworów, zarówno polskich, jak i zagranicznych wykonawców.

Są to między innymi: „Zawsze gdzieś czeka ktoś”, „Gdy mi Ciebie zabraknie”, „Opowiadaj mi tak”, „Firma Ja i Ty”, „You to me are everything”, „Save it for a rainy day”, „Dancing Queen”, „Quando, quando, quando”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Winter Wonderland”, „Wielka radość w nas”.